استراتژی بازاریابی و حرکت با آن تاثیر مستقیمی بر روز ذهن متریان ما می گذارد و تبعات آن بدین شکل می باشد که مشتری، محصولی که توسط شما عرضه می‌شود را خریداری نمی‌نماید، بلکه ارزش ایجادی توسط کالا را خریداری می‌نماید. برای درک چگونگی آن باید روانشناسی مصرف‌ کننده،شناخت رفتار مصرف کننده Consumer Behavior را به درستی درک نمایید.

 روزانه یک مشتری با صدها پیام بازاریابی مواجه است.چرا مشتری باید به همه آن‌ها توجه نماید ؟

توجه همه‌جانبه به این‌همه پیام چیزی جز آشوب ذهنی به همراه نخواهد داشت. در مقابل،مشتریان اکثر پیام‌هارا نادیده گرفته و فقط به مواردی که به خصوصیات شخصیتشان نزدیک باشد، توجه می‌نمایند.

مغز انسان برای نادیده گرفتن پیام‌هایی که به آن نیاز یا احتیاج ندارد، بسیار خوب عمل می‌نماید. این یک سیستم ضد اسپم ناخودآگاه در مغز انسان است.

شاید زمانی که کودک بودید و لغات جدیدی را می‌آموختید را به یاد بیاورید این لغات را همه‌جا می‌دیدید و به آن لغات حساس شده بودید.اما حالا همان لغات را همه‌جا می‌بینید و می‌شنوید و دیگر مانند قبل توجه شما را به خود جلب نمی‌نماید.این مثال برای این است که ذهن ما چگونه خود را با محیط پیرامون تطبیق می‌دهد.لغات بسیاری هنوز وجود دارد که اصلا شاید تاکنون نشنیده باشید و بود و نبودشان برایتان نیز مهم نبوده است،اما هنگامی‌که نیازمند دانستن و بکارگیری این لغات هستید، توجه شما به آنان صدچندان می‌شود.حالا این لغات برای ذهنتان جادویی می‌شود. این دقیقا کاری است که پیام بازاریابی یا استراتژی بازاریابی انجام می‌دهد.

استراتژی بازاریابی

خصوصیات استراتژی بازاریابی درچیست ؟

سه جز اصلی مدیریت بازاریابی استراتژیک :

* استراتژی

* تاکتیک

* تکنیک

استراتژی بازاریابی


استراتژی بازاریابی از تعداد زیادی از تاکتیک‌های عملیاتی و تکنیک‌های حرفه‌ای تشکیل‌شده است. اگر استراتژی به خوبی تعریف شده باشد به راحتی می‌تواند نیازهای مشتری را از طریق هدف‌های قابل دستیابی برآوررده سازد. و در حالی که اکثر شرکت‌ها در حال انجام فعالیت بازاریابی هستند، تنها تعداد اندکی از شرکت‌ها به دنبال فعالیت‌های برندسازی وفاداری مشتری از طریق تاکتیک‌های بازاریابی و تکنیک‌های بازاریابی است.

تاکتیک بازاریابی

مجموعه‌ای از روش‌های در نظر گرفته شده برای ترویج کالاها و خدمات یک کسب و کار با هدف افزایش فروش و حفظ موقعیت رقابتی محصول یا خدمت است. تاکتیک‌ بازاریابی یا استراتژی بازاریابی اگر درست و مناسب باشند باید به صورت چشم‎گیری، منجر به رضایت مشتری شوند.تاکتیکهای بازاریابی بر اساس منابع محدود و برای دستیابی به حداکثر اثربخشی باید تعریف شوند.

تکنیک بازاریابی

شیوه‌ها و حالت‌هایی هستند که تاکتیک‌های در نظر گرفته شده را قادر میسازد تا در مسیرهای متفاوتی به نتایج یکسان دست یابند. متخصص استراتژی بازاریابی سعی خواهد نمود که به تاکتیک‌ها به عنوان گزینه های روی میز نگاه کرده و با توجه نیاز سازمان و محدودیت‌ها و ابزارهای در دسترس ، گزینه یا گزینه ‌های اصلی را انتخاب نماید. تکنیک‌های مختلف بازاریابی آنلاین و آفلاین وجود دارد. نمونه های عمده آنلاین عبارتند از نمایشگاه‌های تجاری، شبکه‌ها و تعاملات گفتاری شخصی. تکنیک‌های کلیدی آنلاین عبارتند از وب سایت شرکت، بهینه‌سازی برای موتور جستجو و وبینارها.

هدف از استراتژی چیست ؟

استراتژی بازاریابی عبارت است از فرایند برنامه‌ریزی ، توسعه و اجرای عملیاتی در جهت به دست آوردن یک مزیت رقابتی در بخش مشخص از بازار ( بازار نیش ). این فرایند برای تعیین نقشه اهداف شرکت و چگونگی دستیابی به آن‌ها ضروری است. هر شرکتی که نیاز دار تا بخشی از سهم بازار را به صورت مشخصی و با احتمال زیادی در اختیار داشته باشد، باید بیانیه ماموریت خود به صورت واضح تعریف نماید؛ تحقیقات بازار انجام دهد ، اهداف مشخصی را تعریف ، ایجاد ، پیاده‌سازی و ارزیابی نماید تا نیاز مشتری را به درستی درک و محصول مناسب را به وی تحویل دهد. قلب تمام هدف‌ها ، رضایت مشتری و تسلط بر بازار و رهبری بازار است. بنابراین برای خوشنودی و رضایت مشتری و پیشی گیری از رقبا ، باید سه فاز استراتژی بازاریابی با صورت کامل و دقیق انجام شود.

اجرای موفقیت آمیز بازاریابی نیاز به رعایت چه نکاتی دارد ؟

  • هماهنگی موثر و کارآمد بین اقدامات بازاریابی – چه کسی و در چه زمانی باید چه وظیفه‌ای را انجام دهد.
  • جلوگیری از هرگونه حواس پرتی یا اعتراض با تمرکز بر روی وظایف محوله و تعیین بهترین زمان انجام هریک از وظایف.
  • توجه به اجزا و رابطه بین این اجزا.
  • فقط با اینکه روی کاغذ بنویسید “چه کسی چه کاری را انجام می دهد” هرگز نباید تصور شود که آن افراد، کارها را اتوماتیک انجام خواهند داد.
  • با استراتژی بازاریابی همه کارهای برنامه‌ریزی شده باید در زمان دقیق خود اجرا شود.
  • به هیچ عنوان نباید کمتر از قول داده شده به مشتری کالا و خدمات داد. با ایجاد رضایت در مشتری ، اقدامات و تلاش‌های بازاریابی شما راحت‌تر به فروش تبدیل خواهد شد.
  • تمام کارها را درست انجام دهید و اگر بخشی از آن دارای مشکل می باشد آنرا برونسپاری کنید.
نمایش نظراتبستن نظرات

پیام بگذارید